Mida teha Tallinnas ühe päevaga?

Kuidas veeta meeldejääv päev Tallinnas?

Üks päev Tallinnas on täpselt paras aeg, et tutvuda linna võludega ning järgmine kord juba pikemaks tulla. Selle asemel, et päeva jooksul linna ühest otsast teise tormata, võiks keskenduda ühele piirkonnale ning täiesti teenitult võiks selleks olla Tallinna vanalinn ja vanalinna ümbrus.

Hommikusöök ja ennelõuna

Selleks et terveks päevaks jõudu jaguks, on vajalik korralik hommikusöök. Läbi majesteetlike Viru väravate Tallinna vanalinna sisenedes leiab esimesena eest kohvik-pagarikoja Rukis, aadressil Viru tänav 11. Rukis avatakse kella 8st hommikul ja maitsvale hommikusöögile panevad punkti kohapeal küpsetatud värsked saiakesed.

Kui Viru tänavalt natuke kaugemalt piiluda, ootab teid Kohvik Must Puudel, mis asub Viru väravatest vaid kolme minuti kaugusel aadressil Müürivahe 20. Hommikusöögiks pakutakse nii erinevaid putrusid kui ka traditsioonilist inglise hommikusööki muna ja peekoniga.

Ennelõunal, kui teised külastajad end alles hotellidest välja sätivad, on eriti hea mõte tutvuda kitsaste ja väiksemate, kuid see-eest väga huvitavate tänavatega ja paikadega.

Põnevad tänavad ja kirikud…

Suur osa Tallinna kirikutest asuvad vanalinnas ning need on külastamist väärt. 123,7 meetri kõrgune Oleviste kirik oli kunagi maailma kõrgeim hoone. Praeguseks on see tiitel küll ammu läinud, kuid 60 meetri kõrgusel asuv vaateplatvorm pakub endiselt uhkeid vaateid.

Niguliste kirikust leiab aga osa Lübeckist pärit meistri Bernt Notke unikaalsest maalist „Surmatants“, mis kunstihuviliste jaoks on kindlasti üks olulisemaid vaatamisväärsusi vanalinna kirikutes.

Osaliselt on säilinud ka rohkem kui 700 aastat tagasi ehitatud Katariina kirik, kuid sellest põnevamgi on Katariina käik.

Katariina käigu õue on koondunud erinevad ateljeed, kohvikud ja käsitöökojad, kus saab näha kõike alates klaasipuhumisest kuni kübaravalmistamiseni. Uudistamist väärt on ka lõunaserva ääristavad peamiselt 15.-17. sajandist pärit elamud ning 14.–15. sajandist pärinevad hauaplaadid.

… või inglisekeelne jootrahapõhine tuur koos giidiga?

Vanalinna turismiinfopunkti kõrvalt algavad iga päev kl 11 ja kl 12 tasuta jalutuskäigud vanalinnas koos giidiga. Kahetunnise jalutuskäiguga antakse humoorikas ja mitmete lugudega vürtsitatud ülevaade pea kogu Tallinna vanalinnast. Kui jalutuskäik vastas ootustele, võib giidile loomulikult jätta tänutäheks jootraha enda äranägemise järgi.

Suvisel hooajal on giidiga jalutuskäigud väga populaarsed ja osalejate arv võib ületada isegi 30.

Kümned valikud lõunasöögiks

Varem või hiljem viivad sammud Raekoja platsile, kus oleks paras hetk lõunatamiseks. Suvisel ajal on plats ääristatud erinevate restoranide ja kohvikute väliterrassidega, külmemal ajal ootavad vanades hoonetes õdusad siseruumid.

Tavapärasest restoranist erinevama kogemuse saab keskaegses kõrtsis III Draakon. Kõrts asub raekoja all ning kohapeal pakutakse erinevaid pirukaid, omapärast põdrasuppi ja muidugi ka joogipoolist. III Draakonis on kõrtsiemandal alati õigus, nii et külastajad peaksid olema valmis unikaalseks kogemuseks.

Kes arvab aga, et keskaegse kõrtsi külastus võib järgmiseks korraks jääda, siis Raekoja platsist lühikese jalutuskäigu kaugusel asuval Rataskaevu tänaval on suur valik erinevate maailma köökide restorane ja tihtipeale ka vähem inimesi.

Suurepärast taimetoiduvalikut pakub Vegan Restoran V, silmailu art nouveau stiilis interjööriga Tabula Rasa ning aastaid Tripadvisori esiotsas püsinud Rataskaevu 16.

Pärastlõunaks Toompeale

Mööda Pika jala tänavat ülalinna poole suundudes on võimalus nautida tänavakunstnike töid ja soovi korral võib mõne taiese ka kaasa osta. Eesmärgiks on jõuda aga Toompeale, kust avanevad parimad vaated Tallinnale. Valida saab kolme vaateplatvormi seast: Kohtuotsa, Patkuli ja Piiskopi.

Lisaks vaadetele on ka Toompeal avastamist: Tallinna võimsaima kirikukellade ansambliga Aleksander Nevski katedraal, Toompea loss, mis on koduks parlamendile ning Toompea linnuse edelatorn Pikk Hermann.

Kui ilm aga alt veab, ei pea Tallinna ajaloolise poolega tutvumist ära jätma. 17.–18. sajandil ehitatud bastionikäikudesse on rajatud innovatiivsete multimeedia-, video- ja helilahendustega ekspositsioon „Ajarännak. Tallinn 1219-2219”.

Aeg piiluda vanalinnast kaugemale

Seejärel võib sammud aga juba ka vanalinnast välja seada. Lühikese jalutuskäigu kaugusele jääb mitmeid huvitavaid kohti. Eesti lähiajalugu tutvustab Vabamu, endise nimega Okupatsioonide muuseum. Viru Hotellis, mis oli kunagi ainus koht, kus välisturistid võisid ööbida, asub KGB muuseum, mis annab hea ülevaate ENSV aegadest ning sellest, kuidas KGB töötas ja mis moel nad välisturistidest hotellikülastajate kohta kõik vajaliku teada said.

Täiesti ärateenitult on Eesti kõige populaarsemaks muuseumiks Eesti meremuuseum, mille ekspositsioonid paiknevad Paksu Margareeta suurtükitornis ja Lennusadamas. Lennusadama muuseum asub vesilennukite angaaris, kus on erinevad näitused aga ka allveelaev Lembit, paadid ja purjekad, sajandivanune aurik-jäämurdja Suur Tõll ja rohkemgi veel. Suur hitt lastega perede seas, kuid avastamist jagub ka täiskasvanutele.

Õhtune hüvastijätt

Tihedale, kuid huvitavalt päevale punkti panemiseks võib minna tutvuma Telliskivi piirkonnaga. Sinna saab jalutada kas läbi vanalinna ja Balti jaama või sõita kesklinnast trammiga. Kunagise tööstuspiirkonna asemele on kerkinud rohkelt väikeseid poode, kohvikuid ja restorane ning muidu tuhm ja hall piirkond on kujunenud tuntud loomelinnakuks.

Kindlasti peaks plaani võtma äsjaavatud Fotografiska külastuse, kus on kokku saanud kunst, hea toit, muusika, disain ja avatud mõtteviis. Lisaks maailmatasemel näitustele saab nautida einet väga keskkonnasõbralikus o-kuluga restoranis.

Väga populaarne õhtusöögikoht on ka F-hoone, käsitööõllesõbrad leiavad Pudeli baarist maailma haruldasemad ja huvitavamad õlled ning aastaringselt tegeleb tänavatoidu pakkumisega Bueno Gourmet Pudeli ja Lendava Taldriku lähistel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga